Ví ferraty, nebo jinak řečeno, zajištěné cesty, si už umíme užít i na Slovensku . Každým rokem se těší větší popularitě a také u nás se dají najít krásné trasy, které si milovníci lezení a přírody zamilují. Jednou z nich je i Ferrata Kyseľ, která se nachází ve Slovenském ráji. Jak je náročná a pro koho je vhodná?
Co vlastně je via ferrata?
Slovní spojení via ferrata pochází z italštiny (německý výraz je klettersteig) a označuje zajištěný chodník v horském nebo vysokohorském terénu . Zajištěný znamená, že jeho součástí jsou technické pomůcky, bez kterých by byl jen těžko průchodný nebo vůbec neprůchozí. Nejčastější technické pomůcky jsou:
- fixní ocelová lana
- jistící body
- stoupačky
- žebříky
- můstky a pod.
Co na ferratu potřebujete?
Samozřejmostí je tzn. ferratový set . Bez toho na ferratu určitě nechoďte! Jeho součástí musí být:
- lezecká přilba
- popruhový sedák
- hrudní úvaz (může a nemusí být, závisí na Vašich zkušeností a náročnosti trasy)
- tlumič pádu se smyčkami a dvěma (třemi) karabinami
Co dále na ferratu doporučujeme?
Součástí ferraty jsou ocelová lana, na kterých máte připevněny karabiny, a pomocí kterých se pohybujete. Proto určitě doporučujeme rukavice . Ať už se rozhodnete pro pravé ferratové nebo kvalitnější cyklo rukavice nebo pracovní rukavice , určitě na konci za ně budete vděční. Dalším must have vybavením určitě jsou:
- pevná obuv, klidně turistické boty – takové, které máte vyzkoušené a nezklamou Vás
- turistický batoh 35l - postačí v tomto objemu, větší by mohl při některých přechodech i překážet
- funkční turistické oblečení v závislosti na ročním období, kdy ferratu absolvujete
- lékárnička, která by měla obsahovat první pomoc v podobě leukoplastů, dezinfekce, obvazů aj. pro případ poranění
- nezapomeňte ani na pojištění pro případ zásahu Horské záchranné služby (HZS – tísňové volání 18 300)
Via ferraty na Slovensku
Jak jsme zmiňovali v úvodu, via ferraty už najdete i na Slovensku. Pár tipů si můžete přečíst iv našem blogu Objevte cesty via ferrata na Slovensku .
Ferrata Kysel
Ferrata HSZ Kyseľ je součástí rokle Kysl, která je nejpřísněji chráněným územím patřícím do zóny A národního parku Slovenský ráj . Je součástí soustavy evropských chráněných území NATURA 2000.
Spodní část soutěsky Kysel byla po požáru v roce 1976 na více než 40 let nepřístupná. Dnes, díky naučné stezce Kysel - Ferraty Horské záchranné služby si i Vy můžete užít ticho a klid v této panenské přírodě spolu s adrenalinovým zážitkem při jejím zdolávání.
Základní informace
Ferrata Kysel je pro návštěvníky přístupná z Čingova nebo Podlesku a to od 15. června do 31.10 . Přechod je možný pouze s platným lístkem a ferratovým setem. Sety lze půjčit na místě před vstupem do rokle, je možné si je i předem rezervovat. Rezervovat si můžete také doprovod s odborným výkladem.
- nejnižší bod: 556 mnm
- nejvyšší bod: 735 mnm
- převýšení: 179 m
- délka ferratového úseku: 1470 m (Kysel ústí – Můstek nad Obrovským vodopádem)
- technické zařízení trasy: 510 stoupaček, 420 m jistícího lana, 180 ocelových konzol
Náročnost
Trasu této ferraty bychom mohli rozdělit na dva úseky. První polovina je jednodušší , kdy se ferratové přechody na laně a stupačkách střídají broděním proti proudu protékajícího potoka. Druhá část trasy je však mnohem náročnější, strmější a je třeba mít sílu v nohou i rukou a nebát se výšek. I proto je celá trasa podle Schallovy stupnice označena stupněm obtížnosti C - těžká a není vhodná pro děti do 6 let. Pokud však Slovenský ráj znáte a máte za sebou i turistické stezky v Tatrách či jinde po Slovensku, zvládnete i tuto ferratu. Trasa je jednosměrná, takže je třeba dobře přehodnotit své síly, neboť během přechodu se nemůžete otočit a vrátit se zpět .
Na co se můžete těšit?
Samotná ferrata prochází krásnou roklinou. Na celý přechod (od parkoviště na Čingově až po návrat zpět) si vyhraďte minimálně 5 hodin . Samotná ferrata má minimálně dvě hodiny, ale vše závisí na množství turistů po cestě, času, který budete věnovat fotografování a přestávkám na občerstvení. Během trasy můžete obdivovat:
- panenskou přírodu se sutinami a popadanými stromy jak je tam zanechala příroda
- potok s překrásně čistou vodou
- krásné vodopády – Barikádový vodopád, Kapliční vodopád, vodopád v Temnici a dech beroucí Obrovský vodopád, Karolínyho vodopád
- ostatní faunu a flóru
- skalnatá brala různých tvarů
Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=e5aOhlaexDQ
Sezóna „cvak-cvak“
Sezóna pro návštěvu ferraty je od poloviny června do konce října. Chcete-li se vyhnout řadě návštěvníků a co nejvíce si užít ticho, šumění potoka a vlastní myšlenky, doporučujeme Vám vybrat se ji zdolat koncem podzimu. Bonusem bude krásná barevná příroda kolem .
Během hlavní sezóny Vás bude totiž na každém kroku doprovázet „cvak-cvak“ – zvuk neustálého přepínání dvou karabin všech turistů před nebo za Vámi.
EXI tip: Na této ferrate jedete celou dobu proti proudu potoka. V závislosti na sezóně se v něm nachází více nebo méně vody, kterou je třeba během cesty přebrodit. Stoupačky jsou častokrát mokré a klouzají. Proto je třeba mít nepromokavou a pevnou turistickou obuv s membránou .
Popis trasy
Jednou z možností, jak se nejrychleji dostat na ferratu, je z Čingova. Trasa ferraty od Čingova začíná na parkovišti:
- od rozcestí Čingov - centrum pokračujte po modré značce až po Bílý potok - ústí
- poté po zelené značce až na Kysel - ústí, kde začíná naučná stezka Ferrata Kyseľ
- samotná ferrata po zelené značce trvá minimálně dvě hodiny
- Ferrata Kysel končí nejtěžším úsekem - strmým výstupem nad Obrovským vodopádem
- odtud můžete pokračovat po žluté značce až po Nad Kyselem, a pak například modrou až na Kláštorisko
- pokud se Vám ferrata zalíbila, trasu si můžete po zdolání Obrovského vodopádu ještě na chvíli prodloužit a přelézt i úsek kolem Karolínyho vodopádu až po Kysel - rozcestí a odtud opět po modré značce na Kláštorisko
Dětská ferrata Čingov
Chcete i dětem ukázat a vysvětlit začátky lezení po ferratách? Výbornou volbou je dětská ferrata Čingov , která se nachází nedaleko parkoviště Čingov. Je vhodná pro děti od 6 let, ale rodiče musí zvážit zdatnost svého dítěte. Stoupačky a lana jsou přizpůsobeny na dětský krok a rodič nebo jiná zodpovědná osoba je povinna jít na ferratu spolu s dítětem.
- délka dětské ferraty je 77m
- je to jednosměrná trasa zleva doprava
- vede kolem dvou jeskyní
- je přístupná od 1.4. – 30.10.
- povinnou výbavou je ferratový set pro děti, který si můžete na místě půjčit a předem rezervovat
Zdroj: https://spis.korzar.sme.sk/c/22720773/tip-na-vylet-na-detsku-ferratu-v-cingove-sa-mozu-odvazit-aj-sestrocni.html#storm_gallery_190518
Túry ve Slovenském ráji jsou nepochybně jedny z nejkrásnějších, jaké můžeme na Slovensku vidět. Pokud si chcete běžnou turistiku ozvláštnit něčím novým a nemáte strach z výšek či stísněných prostor, určitě doporučujeme zkusit i via ferratu . Ať už to bude Kysel, nebo si na začátek vyzkoušíte nějakou méně náročnou, necháme na Vás. Ferrata Kysel sice není vhodná pro začátečníky, ale určitě stojí za to ji zdolat.
Autor: Katarína Bačíková
Foto úvodní banner: https://www.npslovenskyraj.sk/ferrata-hzs-kysel-zakladne-informacie-pre-navstevnikov/