To, že sport má pozitivní účinky na naše zdraví, je stará známá věc. Pravidelné cvičení má řadu výhod jako snížení stresu, zlepšení nálady, pozitivní návyky či lepší zdravotní stav – fyzický i psychický. Má tedy nepopiratelný vliv i na naše duševní zdraví a prevenci duševních chorob . To se dostává stále více do popředí hlavně v této době, kdy jsme tlačeni do výkonů v každé oblasti života.
Vliv cvičení na psychické zdraví
Je bez pochyb pozitivní. Vždyť cvičení nebo minimální pohyb na čerstvém vzduchu je součástí také mnoha lékařských doporučení při léčbě duševního zdraví a psychických problémů různého druhu. Někdy je pravidelné cvičení i součástí medikamentózní léčby , rekonvalescence po ní. Proč? Zde je hned několik důvodů, proč pravidelně cvičit .
- snižuje se reakce těla na úzkost a stres (tělo vylučuje méně stresového hormonu kortizolu)
- cvičení podporuje růst neuronů v mozku
- pomáhá při zmírňování úzkostných nebo depresivních stavů
- uvolňuje zadržené napětí v těle a následné strachy a obavy
- zlepšuje spánek
- po cvičení jsme jakýsi šťastnější, podporuje tvorbu endorfinů. hormonů štěstí
- zlepšuje sebedůvěru a sebehodnocení
- v neposlední řadě redukuje symptomy jiných běžných problémů
Zdroj: freepik.com
Redukce stresu a zlepšení nálady
Stres je pomalu již každodenní záležitostí v našem životě. Jsme tlačeni do výkonu v práci, v domácnosti, v péči o děti, dokonce i při našich hobby. To se projevuje následně i na naší náladě. Jsme ve stresu z toho, abychom ve všem podali super výkon a neselhali. Je dokázáno, že již po 12 minutách aktivního pohybu vznikají v mozku bioaktivní látky, které eliminují stres, zvyšují koncentraci, motivaci a náladu . Když se naše tělo cítí lépe, lépe se cítí i naše mysl.
Pohyb a duševní zdraví – jak spolu souvisí?
I když víme, že sportování má na naše tělo pozitivní účinky, občas přehlížíme jeho vliv i na naše duševní zdraví. Pohyb a psychika však spolu úzce souvisí a navzájem se ovlivňují. Cvičením si nezlepšíte jen fyzické zdraví či vytvarujete postavu. Několik studie poukazují na to, že cvičení:
- Vás dostane se do psychické pohody
- zlepšuje paměť, a tím následně i výkon v práci či škole, a tím Vaše sebehodnocení
- pomáhá zlepšit lehké a mírné deprese stejně jako antidepresiva
EXI tip: Pokud i Vy patříte mezi ty, kteří mají sedavé zaměstnání, v našem blogu Vám poradíme Cviky na záda: Jak cvičit u počítače .
Nebojte se pohybu, zažeňte depresi!
Hovoříme-li o pohybu, nemáme na mysli pouze tvrdé silové tréninky a fyzickou zátěž jako pro profesionály. Postačí i hodinová procházka v přírodě či 15minutový běh denně . Podle studie z Harvard TH Chan School of Public Health také tyto méně náročné aktivity pomáhají snížit riziko deprese nebo jejího návratu až o 20 %. Pohybem se vymaníte ze zacyklení do negativních myšlenek. Jak se říká, pročistíte si hlavu a zdánlivě neřešitelné problémy už nejsou až tak neřešitelné. Dělejte proto takový pohyb, který Vás baví a přináší Vám radost.
Jaké aktivity jsou nejlepší na psychiku?
Obecně můžeme říci, že jakýkoli pohyb je zdraví prospěšný . Ať už upřednostníte nějaký sport, nebo si vystačíte s procházkou, tancováním doma v obýváku či prací na zahradě. Psychické zdraví podpoříte jakoukoli aktivitou, která Vás baví. Různými výzkumy mají prokazatelně pozitivní vliv zejména tyto aktivity:
- běh – iv jednom z předešlých blogů jsme psali, že běh zpomaluje stárnutí a ovlivňuje fungování mozku
- jízda na kole
- plavání
- jga
- Tai Chi a další bojová umění, která jsou kombinací meditací, správného dýchání a pohybu
Nemějte však na sebe příliš velké nároky hned od začátku. Začněte pozvolna, přiměřeně svým schopnostem a dosavadním zkušenostem. Nároky na sebe zvyšujte postupně.
Zdroj: freepik.com
EXI tip: Během cvičení je důležité být i správně oblečený. Funkční sportovní oblečení Under Armour je vhodnou volbou, ať už se rozhodnete cvičit doma, v přírodě nebo v posilovně.
Pravidelné cvičení a děti
K pravidelnému pohybu je třeba vést od mala i děti. Pohyb je pro děti přirozený od narození, jen je v nich třeba neustále podporovat. Stane se tak součástí jejich života, čímž jim dáte dobrý základ do budoucnosti. I oni mohou později ve sportu a aktivně tráveném volném čase najít oporu během obtížných životních situací.
Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=GNWaWJm1A1g
Pravidelný pohyb přispívá k celkovému zlepšení imunity, s čímž souvisí fyzická i psychická kondice. Máte-li pocit, že Vás už nic netěší, že máte více problémů než radosti ze života nebo jste v neustálém stresu, zkuste zpomalit ze svého tempa. Na druhé straně se začněte více hýbat a sportovat. Nejtěžší je začít a udržet pravidelnost. Odměnou Vám však bude lepší nálada, lepší pocit ze sebe sama a lepší mezilidské vztahy.